Bilgisayar Tamircisi Tarafından Yapılan Başarısız Kart Tamiri

Bilgisayar Tamircisi Tarafından Yapılan Başarısız Kart Arızası Tamiri.
Veriler ve hard disk % 100 kurtarıldı.

Elektrik kesintisi sonucu pc hard diski görmüyor.  Hard disk saglam Sanırım hard diskin çipi yandı.

Gökhan G…. /Antalya

Öncelikle  Antalya’dan şebeke elektriği kaynaklı benzer sorunlar sık geliyor.  Arızaların kimi sadece PCB ( elektronik kart ) yi bozuyor,  kimisi ise fiziksel / okuyucu kafa hasarına neden olabiliyor. Antalya bölgesi için bu konuya dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz.

Daha önce yerel çözüm arayışına gidilen sözkonusu hard disk bize geldiğinde ilk yaptığımız gözle kontrol işleminde daha önce PCB ye müdahale edildiğini tesbit ettik.

Hard diskin bize gelmeden önceki geçmişi , yapacağımız işlemler ve diskte bulunan verilerin sağlığı açısından oldukça önemli.

PCB yi test ettik. Herhangi bir arıza bulamadık. Ama enerji verdiğimizde disk hiç hareket etmiyordu. Diske baska kart ile enerji verdiğimizde disk çalışıyor ama verilere ulaşılamaz durumda idi. (Bu kontrol motor arızası olup olmadığını tesbit içindir. ) Daha sonra müşterimizin diskinin PCB  yazılımını kontrol ettik. Evet. PCB başka bir hard diske aitti. Müşteriye dönerek daha önce diskte bir işlem yapılıp yapılmadığını orjinal kartın akibetini sorduk.  Sonunda bilgisayarcı kartı değiştirdiğini belki kartların karışmış olabileceğini söylemiş.
Orjinal kartın gelmesini istedik. Gelen kart malesef yine müşterimizin diskine ait değildi. Orjinal kartın gelmemiş olması gerçekten can sıkıcı oldu. Neyseki bu durumdaki bazı marka ve model diskler için verileri kurtarabilmek hala mümkün. Ancak zahmetli ve ücreti de artıran bir durum. Pes etmedik. Ve sonunda diski çalıştırarak verilere ulaştık.

Hard diskte başka hasar çıkmadı.
Diskin ve  verilerin % 100 sağlam kurtarıldığını müşterimize müjdeledik.

Hard diske ait orjinal  PCB veri kurtarma işlemi için gereklidir. Çoğu diskte orjinal kart olmadan  verilere ulaşmak mümkün olamıyor. Özellikle bazı markalar ve yeni nesil hard disklerde bu çok önemli.

Mesela Toshiba hard disklerde her hard disk sadece ve sadece kendine ait PCB ile çalışır. PCB de yüklü yazılım sadece o hard diske aittir. Ve şu an itibari ile dünyada orjinal PCB olmadan Toshiba disklerden veri kurtarma işlemini yapabilen kimse bulunmamaktadır. Eski bazı marka ve modellerde  orjinal PCB olmadan verilere ulaşmak mümkün olabiliyor. Ama hepsinde değil.

Digital Veri Kurtarma
Verileriniz Önemlidir

Yorum Yaz

Your email address will not be published.