Western Digital WD My Book 4 TB 3.5″ , USB 3,  Arızalı ve Kullanıcı Şifreli Hard Diskten Veri Kurtarma % 100

Western Digital WD My Book 4 TB 3.5″ , USB 3  Kart Arızalı ve Kullanıcı Şifreli Hard Diskten Veri Kurtarma % 100

WD My Book 4 TB Veri Kurtarma
WD My Book 4 TB Veri Kurtarma

4 TB WD MyBook diskim klasik disk arızalarında olduğu gibi birden bire çalışmaz oldu. Hdsentinel ve benzer WD yazımlarında SMART temiz olarak görünüyor, disk sorunsuz lakin disk yönetiminde başlatılmamış olarak görüyorum. MBR bad sektörlü olabilir bilemiyorum. Disk arşiv diskimdi, fotoğraflar, videolar, filimler vs… Güvenilir biçimde geri almayı ümid ediyorum.

Tarık K… /İstanbul

Müşterimiz , elektriksel problemden kaynaklı kart  arızası oluşan  hard diskindeki verilerine erişemediği için hard diskini kutusundan çıkartarak SATA bağlantısı üzerinden bilgisayarına bağladığını ,ancak disk yönetiminde başlatılmamış , bilinmeyen disk olarak göründüğünü bize iletti. Aynı zamanda hard diskin şifreli olduğu bilgisini aldık.

Kartı arızalı olan Hard diske aynı şekilde SATA bağlantı ile ulaşmaya denedik. Ancak hard disk içeriğine hiçbir şekilde erişilemiyordu.

WD My Book 4 TB Veri Kurtarma
WD My Book 4 TB Veri Kurtarma

Bu model hard disklerde hard diskin üzerindeki elektronik karta (PCB) ilaveten  USB SATA cevirici kartı  da bulunmakta bu kart sayesinde USB 3 veri transferi sağlanmaktadır. Ancak bu kartın başka bir özelliği de veri şifreleme yapmasıdır.  Bu kart çıkartıldığında artık disk içerisindeki verilere normal metodlar ile ulaşılamaz.

İlk adım olarak USB SATA çevirici kartın tamiri mümkün ise tamir etme yolunu denedik.  Ancak çok fazla elektriksel arıza tesbit ettiğimiz için tamiri için ugruğraşmak gereksiz zaman kaybına neden olacağından  bu metodu uygulamaktan vazgeçtik.

Hard diske,  kullanmakta olduğumuz veri kurtarma donanımı üzerinden erişmeye çalıştığımızda oldukça karmaşık bir dizi veri kurtarma operasyon bizi bekliyordu.

Hard disk , içeriğine ve iç yazılıma ulaşmamızı engelliyor,  hiçbir şekilde müdahale ettirmiyordu.

Önce hard diskin bu blokajını kaldırdık. Ardından hard disk şifresini bypass ederek fabrika iç yazılımına (firmware ) eriştik.  Firmware dosyalarına müdahale ederek  Verileri hexadecimal formatta görebiliyorduk artık. Veriler halen şifreli olduğundan bunları deşifre ederek % 100 baska bir diske çıkardık. Müşterinin tüm verisini % 100 sağlıklı olarak kurtardık.

Sözkonusu WD My Book hard disklerde bu tarz veri kurtarma operasyonu ile ilgili yabancı kaynaklarda araştırmalarımız da oldu. Ancak tatmin edici sağlıklı bilgi bulamadık. Bu hard disk, her biri tek başına  veri kurtarma sayılacak 6 ayrı veri kurtarma işleminin tek diskte barındırıyordu. Sonuçtan bizler de çok mutlu olduk.

Yeni bir hard disk almayı çoktan göze alan müşterimize ,  eski hard diskinin sağlam olduğunu ve kullanmaya devam edebileceğini de müjdeledik.

 

Verileriniz Önemlidir. 

DigitalVeriKurtarma.com

4 comments to “Western Digital WD My Book 4 TB 3.5″ , USB 3,  Arızalı ve Kullanıcı Şifreli Hard Diskten Veri Kurtarma % 100”

You can Yorum Yaz or Trackback this post.

 1. tercan - Mayıs 14, 2019 at 12:50 am Reply

  4 tb wd hardiskim bilgisayara bağladığımda ışık sabit yanıyor ama bilgisayarda görünmüyor. daha 1 seneye yakın oldu aldığım yardımcı olurmusunuz

  • digitalvk - Mayıs 15, 2019 at 6:36 am Reply

   Hard diskinizde yazılımsal veya fiziksel sorun olabilir.
   Sorun nasıl oluştu?
   Düşme darbe ya da elektriksel bir sorun yaşadınız mı?
   Hard diskinizden sıradışı sesler geliyor mu?
   Bilgisayarda donma yapıyor mu?

   Bu soruların cevaplarınına göre ancak ön tahmin yapılabilir. Analiz sonrasında daha net bilgi verebiliriz.

   Ücretsiz analiz hizmetinden faydalanmak için lütfen iletişim bölümünden destek talep ediniz.

 2. Esra - Ocak 31, 2023 at 11:42 pm Reply

  WD MY book essential ürünüm bulunmakta. Belki yaklaşık 15 seneliktir. Son 3 senedir kullanamıyorum. Hangi bilgisayara taktıysam olmadı. İçerisinde ilk okul ve ortaokuldan kalma fotolarım vs vardı. Ödevlerim vardı, fakat bulamıyorum erişemiyorum. Nasıl açılabilir? Işığı yanıyor darbe almadı. Kapağını açmaya çalıştım yarım açıldı ama bir şey olur diye tam açamadım. Ekrana sesi de geliyor bağlandı diye fakat çalışmıyor hiçbir şekilde dosyalar görüntülenmiyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.