SMART , Reallocated Sector Count , HDD Regenerator kullanma riski

SMART içinde bulunan Reallocated Sector Count bozuk sektörlerin listesidir.

Hard Disk plakaları üzerinde 2 temel alan bulunur.

Servis Area ; fabrika yazılımları,  hard disk sistem dosyaları ( firmware ), modül dosyaları ve gerekli başka dosyalar burda bulunur. Eksi sector diye de adlandırılır. Kullanıcı bu alanı görmez,  göremez müdahale edemez. Windows Dos linux üzerinden bu alana erişim sağlanamaz. Bu alana ulaşabilmek için özel donanım gereklidir. Hard Disk veri kurtarma işlemi için çoğu zaman  Servis Alanına erişmek gerekmektedir.

User Area ; Kullanıcı alanı.

Isminden de anlaşıldığı gibi kullanıcı tarafından görülen ve yazılıp okunabilir alandır.

R list ; 

Servis alanında bulunur. Imalat sonrasında disk taranır. Bad sektörler bloke edilir. Imalat sürecinde hard diskte oluşan bad sektörlerin kaydı burda tutulur. Daha sonra değişmez.  Ancak veri kurtarma cihazları ile bu alana erişip düzenleme mümkündür.

G list ; 

Kullanım esnasında oluşan bad sektörlerin kaydıdır. Kullanıcı bu kayıtları SMART verileri ile öğrenebilir.  Ancak müdahale edemez. Yine aynı şekilde veri kurtarma donanımı ile bu kayda erişim ve müdahale mümkündür.

Kullanım esnasında kullanıcı alanında bad sector oluştuğunda bu bozuk sektörler için fabrika tarafından ayrılmış rezerv alan kullanılır. Bu durumu Kullanıcı farketmez.bad sector taramasında full yeşil çıkar.

User Area alanında oluşan bad sektörler ise kullanıcı için , bazen veri kurtarma işi yapanlar için de kabusa dönüşebilir. Değişik belirtileri olabilir.

Başlatılmamış medya, görünmeyen hard disk,  medya yok , donma , aşırı yavaşlama,  susürekli tık tık sesi vs.  Bazı hard diskler kafa arızası diye geldiği halde esas problemin Servis Alanında oluşan  hasardan kaynaklı olduğu da anlaşılmaktadır.

Digital Veri Kurtarma olarak biz, bu durumu müşterimize bildirerek  yüksek maliyet ödemesinin önüne geçiyoruz. Her tık tık sesi kafa arızası değildir. Önce hard disk servis alanına erişiyor , servis alanının sağlamlığı,  okuyucu kafalarına sağlığı incelenip sonrasında gerekli olur ise okuyucu kafa değişimine gidiyoruz. Ücretlendirme de yarı yarıya değişmektedir.

Rezerv alan bittikten sonra bad sektörleri kullanıcı görmeye başlar. Reallocated sayısı bad sector kaydıdır. Bu kayıt alanı dolduğunda yeni bad sektörler için rezerv bulunmadığı için bad sektörden okunabilen veriyi kaydedecek yeni alan yoktur. O bad sector HDD Regenerator tarafindan bozuk olarak kaydedilir. Ama veri de başka yere aktarılmamıştır . Bu olay kritik sistem dosyalarının bulunduğu bir bölgede olduğunda bir anda hard disk donmaları , başlatılmamış disk vs görmeye başlarsınız.

Bad sector bulunan alanda ısrarlı okuma ve yazma denemeleri okuyucu kafanın veya plakaların hasar görmesine neden olur. Bu da verilerin kurtarılamayacak hale gelmesine , kurtarılabilme durumunda ise oldukça yüksek maliyetlere neden olabilir.

HDD Regenarotorun bu şekilde full bad sectore çevirdiği hard diskler olmaktadır.  Bu hard disk disklere artık normal windows ya da Dos ortamında ulaşamayabilirsiniz. Ancak özel kurtarma donanımları ile bu verilere ulaşılabilir.

Genel olarak bad sector sorunu için güzel bir program. Ama Reallocate uyarısı sonrasında HDD Regenerator ile hard disk bad sector onarımı çok riskli olur.

Bu kayıtların tutulmasındaki amaç, kullanıcının verilerini kaybetme aşamasına geldiğinin bilgisini vermektir. Bir an önce verilerinizi başka bir ortama alıp o hard diski çöpe atabilirsiniz. Veya önemsiz şeyler için kullanabilirsiniz.

 

DigitalVeriKurtarma.com

Kaynak göstererek makaleyi paylaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.