Western Digital My Passport Ultra USB 3 Veri Kurtarma

Müşterimizden gelen 1 TB Western Digital My Passport Ultra USB 3 harici hard disk , bilgisayara bağlandığında sürücü olarak gelmiyor,  disk yönetim panelinde başlatılmamış olarak görünüyordu.

Müşterimiz daha önce  hard diskini birkaç bilgisayarcıya ve çalıştığı firmanın bilgi işlem bölümüne götürmüş , kendisine donanımsal arıza olduğu söylenmiş. Hard diskte kafa arızası da olabilir denmiş. Kendisi ile yaptığımız telefon görüşmesinde , kafa arızası gibi görünen bazı hard disklerin probleminin aslında başka nedenlerden olabildiği,  okuyucu kafalar sağlam ise verilerini çok uygun  bir fiyat ile çıkartabileceğimizi söyledik.  Kullandığımız cihaz ile okuyucu kafaları kontrol ederek , kafalar sağlam durumda ise verileri almak için hard diski açma ihtiyacı olmadığını,  analiz sonrasında bu durumu bildirerek seçimi yapabileceğini ilettik.  Zor da olsa ikna olduktan sonra hard diskini bize yolladı.

Hard Disk,  windowsta başlatılmamış olarak görünüyor,  başlatıldığında ise bilgisayar donuyordu.  Hard disk iç yazılımına erişebilmek için USB bağlantının SATA ya dönüştürülmesi gerekiyor.  Ancak kullandığımız cihaz ile USB portu üzerinden hard diskin verilerinin olduğu kısma erişerek verilerini gördüğümüzü ilettik.Donma olmuyor ama verileri çok düşük hızda alabilmekteydik.  Ahmet beye kendisi için önemli olan dosyaların hangileri olduğunu sorduk.  Ve hard diske müdahale etmeden cihaz yardımı ile istediği 250 gb veriyi yavaş modda çıkardık. 250 gb veriyi almak 10 gün sürdü. Hard diskte toplam 700 gb veri bulunmaktaydı.

Kritik verileri aldıktan sonra müşterimizin iznini alarak operasyona başladık.  Önce USB bağlantıyı SATA bağlantıya çevirdik. Hard diskin kart yazılımını yeni bağlantıya transfer ettik.  Ve cihaz ile hard diskin fabrika yazılımlarına müdahale edecek duruma geldik. Hard Disk okuyucu kafalarını test ettik. Kafalar sağlam çıktı. Hard Disk sistem dosyalarını ve elektronik kart entegre yazılımlarını kontrol ettik.

Hard diskte kritik bazı sistem dosyaları bad sector nedeni ile bozulmuş,  bu yüzden iletişim aşırı yavaş olmaktaydı.  Söz konusu problemi baypas ettik. Verilerin bulunduğu kullanıcı  alanına eriştik ve 7 saatte 700 gb veriyi % 100 e yakın başarı oranı ile çıkardık.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Your email address will not be published.